Početna strana > Hronika > Uhapšena kriminalna grupa u Ministarstvu odbrane
Hronika

Uhapšena kriminalna grupa u Ministarstvu odbrane

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. februar 2009.

Pripadnici Vojnobezbednosne agencije (VBA) i Službe za borbu protiv organizovanog kriminala (SBPOK) MUP Srbije uhapsili su u utorak 16 članova organizovane kriminalne grupe osumnjičenih za zloupotrebu u Ministarstvu odbrane (MO). Među njima su aktivni službenci MO, penzioneri, kao i bivši pripadnici vojske Republike Srpske i Republike Srpske Krajine. Sumnja se da je šteta koju su načinili “teška” nekoliko miliona evra.

Kako saznajemo, ova grupa je činila nezakonite radnje u postupcima dodele stanova, penzionisanja, ali i u ostvarivanju prava na naknadu štete. Terete se za davanje i primanje mita, zloupotrebu službenog položaja i prevara.

Kao vođa grupe označen je Goran Mojović, penizonisani kapetan prve klase. U grupi su i, takođe penzionisani, zastavnik Novica Mihajlović i kapetan bojnog broda Stevo Trivić. Za zloupotrebe su osumnjičeni i pukovnik Ivica Medenica, načelnik kabineta za ortopediju i traumatologiju VMA, i pukovnik Jovan Jugović, načelnik kabineta za psihijatriju ove medicinske ustanove.

Lisice na ruke stavljene su i majoru Mihailu Živkoviću, načelniku odeljenja u Direkciji za imovinsko-pravne poslove Ministarstva odbrane, kao i pravnicima u odeljenju za stambene poslove MO Nikoli Tomaševiću i Ljubici Torbici.

Mojović je, kako saznajemo, uhapšen u svojoj kući u Beogradu u akciji VBA, dok su ostale priveli pripadnici Vojne policije. Za civile je bio zadužen MUP Srbije. Akcija na otkrivanju ove grupe, kao i prikupljanje dokaza, započela je pre skoro godinu dana. Priprema hapšenja i sama akcija izvedeni su u najstrožoj tajnosti, o čemu je u MO bio obavešten jedino ministar Dragan Šutanovac. Kako saznajemo, ovo je tek početak, jer se narednih dana očekuju nova privođenja. Pominju se mnogo “krupnija” imena od ovih. Na udaru će se naći, prema informacijama “Novosti”, lekari i u drugim medicinskim ustanovama.

Privedena grupa sumnjiči se da je za novac i protivusluge omogućavala pojedincima da nezakonito ostvare pravo na invalidsku penziju, naknadu štete na sudu zbog ranjavanja u ratu na prostoru bivše Jugoslavije ili povređivanja na radnom mestu. Uz to, pripadnicima grupe su “nameštali” dodelu stanova, a nekima su uz odgovarajuću novčanu nadoknadu “sređivali” oslobađanje od služenja vojnog roka.

U svim tim zloupotrebama koristili su lažne medicinske nalaze i falsifikovanu dokumentaciju. Prema saznanjima “Novosti”, grupa je radila veoma organizovano još od 2005. godine, mada postoje indicije da je zloupotreba bilo i ranije.

Mojović je bio taj kome su se obraćali “kandidati” za penziju, naknadu zbog ranjavanja ili oslobađanja od vojnog roka. On bi ih lično, ili preko Mihajlovića i Trivića, upućivao na svoje ljude u Ministarstvu odbrane. Prethodno su od dr Medenice ili dr Jugovića obezbeđivana lažna uverenja o bolesti, ranjavanjima ili nesposobnosti za vojnu službu. Sumnja se da su za svoje “nalaze” pomenuti lekari uzimali novac od Mojovića.

Utvrđeno je da su, na primer, nekima koji su bili invalidi 30 posto, uz pomoć svojih medicinskih saučesnika i lažnih nalaza, povećavali invalidnost na 70 procenata. Kao takvi, oni bi i išli u penziju.

Namešteno je, prema onome što je do sada utvrđeno, da više desetina stanova bude dodeljeno onima koja nisu ispunjavala zakonske uslove. To je rađeno tako što je Mojović dobijao od Tomaševića i Torbice iz odeljenja za stambene poslove MO podatke o rang-listama, kriterijumima za dobijanje stanova, broju bodova, terminima podela...

Lažnom dokumentacijom prikrivano je vlasništvo nad stanovima i kućama, a falš nalazima obezbeđivani su i dodatni bodovi na listama. Utvrđeno je da su svojim saučesnicima dodeljivali nove bodove, pa kada bi ovaj dobio stan, gledao bi da ga što pre otkupi. Pomenute stanove bi kasnije prodali, a novac međusobno podelili. Mojoviću bi, navodno, uvek išlo 20 odsto od cene.

Grupa se sumnjiči i da je činila zloupotrebe tokom rešavanja sudskih sporova sa Direkcijom za imovinsko-pravne poslove Ministarstva odbrane, a na štetu - države. Pošto bi “klijentima” obezbedio falš dokumenta o ranjavanju ili povređivanju na radnom mestu, Mojović ih je, potom, upućivao na sud da potraže naknadu štete. Na sud bi išli i oni koji su pokušavali da reše stambene “probleme”.

Tada bi na “scenu” stupao major Mihailo Živković iz Direkcije za imovinsko-pravne poslove MO, koji je, po nalogu Mojovića, činio sve da izgubi slučaj na sudu. Ministarstvu je tako pričinjena velika materijalna šteta, koja se tek utvrđuje. Mojović je, prema nekim podacima, uzimao i do 60 posto naplaćene odštete.

Akcija je sprovedena u koordinaciji sa specijalnim tužilaštvom za organizovani kriminal. Uhapšenima je određeno policijsko zadržavanje od 48 sati. Zbog sumnje da su učestvovali u zloupotrebama, uhapšeni su i Biljana Mojović, službenik, Dragan Kovačić, vojni penzioner, potpukovnik u Vojsci Republike Srpske, Stevan Simić, penzioner, bivši službenik u Vojsci Republike Srpske Krajine, penzioner Dušan DŽulović...

U prostorije SBPOK privedeni su i Nataša Jovanović, službenik Gradskog sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu Uroš Malić, Željko Božić i Ljubomir Parenta.

Goran Mojović prema vojnim podacima od 1995. godine duže vreme je bolovao od depresije. Tokom 1996. boravio je u bolnici kada mu je utvrđena dijagnoza posttraumatski stresni poremećaj. Penzionisan je 2000. godine po osnovu trajne nesposobnosti za vojnu službu.

Tokom rada u Vojsci činio je razne zloupotrebe. Tako je za svoju babu ostvario protivpravno zdravstveno osiguranje. Od kada mu je priznat status ratnog vojnog invalida sa 50 posto invaliditeta 1996. godine, “dogurao” je do 90 posto, tri godine kasnije. Između ostalog, utvrđeno je da je bratu Zoranu izdejstvovao isti status sa 90 posto oštećenja, po kom osnovu je naplatio 1,8 miliona dinara odštete.

Lekari Vojnomedicinske akademije Ivica Medenica i Jovan Jugović važe za vrsne stručnjake. Dobijali su najviše ocene. Ipak, na njihov rad u poslednje vreme stizalo je sve više pritužbi. Postoji sumnja da su u ove mahinacije umešani još neki lekari, a dalja istraga će to da utvrdi.

Izvor blizak istrazi ispričao je da je kod jednog od osumnjičenih pronađena i dokumentacija u vezi sa slučajem zloupotreba. Kada mu je policija zazvonila na vrata, prvo je odbio da otvori, a potom je disketu s podacima ubacio u školsku torbu svog deteta. Zatim je zatražio da mališan krene što pre u školu.

 (Večernje novosti)